به گزارش خبر۱۹، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری کرمانشاه با اعلام خبر تولد کهن‌سال‌ترین درخت شهر در کرمانشاه در روز درختکاری، گفت: در نظر داریم به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در محوطه تاریخی طاق‌بستان با مشارکت شهرداری و اداره میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان منابع طبیعی، بانک رفاه، انجمن سبزگستران کرمانشاه و گروه گردشگری بومرنگ در اقدامی نمادین، جشن تولد کهن‌سال‌ترین درخت شهر کرمانشاه را با حضور همشهریان طبیعت دوست، برگزار نماییم.

وی افزود: در کنار برنامه تولد کهن‌سال‌ترین درخت شهر به مناسبت روز درختکاری، بزرگ‌ترین نقاشی همگانی کودکان نیز با موضوع «درخت من» و با ترسیم روی پارچه اجرا می‌شود که این مراسم در ساعت ۱۵ روز دوازدهم اسفندماه انجام می‌گردد.

مهدی عبدالمالکی خاطرنشان ساخت: کهن‌سال‌ترین درخت کرمانشاه با ارتفاع ۳۷/۷ متر و قطر ۸/۴۶ متر در ورودی مجموعه تاریخی طاق‌بستان، خودنمایی می‌کند که علاوه بر ارزش ژنتیکی، ارزش فرهنگی و تاریخی هم دارد، به‌طوری‌که در فرهنگ‌عامه به درخت رحمت شهرت دارد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه ابراز داشت: درختان چنار در کشور ما از اهمیت و سابقه تاریخی بالایی برخوردارند و درخت کهن‌سال طاق‌بستان پس از چنار هزارساله ابرقو دومین درخت کهن‌سال کشور هست.

وی افزود: در ادبیات عامه این درخت را به دوران ساسانی و افسانه شیرین و فرهاد نسبت می‌دهند و در ادبیات فولکلور در خصوص این درخت آمده که این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق‌بستان به‌عنوان یادگاری می‌کارد.

عبدالمالکی گفت: این درخت در طول تاریخ به نام‌های مختلفی هم چون دارپهلوان، درخت رحمت و درخت کهن‌سال طاق‌بستان نام‌گذاری شده است و در سال ۱۳۸۸ به‌عنوان یکی از آثار طبیعی استان به ثبت ملی رسید و به‌صورت نمادین تولد کهن‌سال‌ترین درخت شهر در روز درختکاری این مراسم برگزار می‌گردد.